Opis projektu
Przygotowanie i wystawienie spektaklu młodzieżowego o Konstancinie-Jeziornie.
Na projekt będzie się składać 30 spotkań/prób zakończonych otwartym pokazem dla wszystkich mieszkańców Konstancina.
Do udziału w projekcie zostaną zaproszeni nastolatkowie (13-17 lat), którzy na scenie będą mogli przedstawić swój obraz otaczającej rzeczywistości.
Konstancin nie jest jeden. Każdy ma swoją perspektywę, swoją wewnętrzną mapę. Punktami orientacyjnymi są dom, szkoła, praca, sklep, przystanek autobusowy, ale też ulubiona trasa spacerów, czy wspomnienie zdarzenia z dzieciństwa. Miasto jest nasycone historiami.
Spotkania będą się składać zarówno z warsztatów teatralnych (improwizacje, elementarne zadania aktorskie, praca z wyobraźnią, pamięcią zmysłową, koncentracją), ćwiczeń dramaturgicznych (kreatywne pisanie, przeprowadzanie wywiadów, spisywanie obserwacji) jak i spotkań z tekstami kultury (omówienie filmów, książek i spektakli teatralnych).
Spektakl, który powstanie na koniec warsztatów, może przybliżyć widzom to, jak nastolatkowie postrzegają naszą wspólną przestrzeń. Dowiemy się co widzą dookoła siebie, jakie mają potrzeby i czego im tutaj brakuje. Projekty teatralne tego typu mają wpływ na konstruowanie tożsamości lokalnej, wzmacnianie więzi oraz tworzenie dialogu międzypokoleniowego.
Teatr może pełnić rolę wykraczającą daleko poza rozrywkę. Jest spoiwem społecznym. Tworzy przestrzeń do rozmowy, która w innych okolicznościach nie miałaby szans zaistnieć. W Konstancinie mamy warunki do tego, by tworzyć projekty artystyczne, które pomogą nam kształtować naszą rzeczywistość.